Zad. 1. Z kompletu kamieni domina ułóż prostokąt liczbowy z rysunku. Cyfry oznaczają liczby oczek na poszczególnych połówkach kamieni.
Zad. 2. Rozwiąż szaradę.
Dwie słynne stałe i znak działania,
które w celu wykonania
liczby musi mieć dodatnie,
bo inaczej wnet się zatnie.
I choć nie jest to dzielenie
razem dają zakończenie.
A jeśli nie znasz tego działania,
które jest różne od dodawania,
wymień je czem prędzej, bratku,
na przyrząd mierzący prędkość statku.
Zad. 3. Kura Eulalia znosi ciężkie jajka, a kura Tamara - nieco lżejsze, ale jajka każdej z nich zawsze ważą tyle samo. Do wielkanocnego koszyczka gospodyni włożyła 6 pisanek przygotowanych z jaj zniesionych przez Eulalię i Tamarę. Były w nim po dwie pisanki niebieskie, czerwone i zielone. W każdej z tych par jedno jajko pochodziło od Eulalii, a drugie od Tamary. Jak, posługując się wagą szalkową bez odważników, ustalić za pomocą dwóch ważeń, które jajko w każdej z par jest cięższe?
Z kwietniowych zadań najtrudniejsza okazała się szarada. Z pozostałymi zadaniami Łamigłówkowicze poradzili sobie bardzo dobrze. Dużą pomysłowością wykazali się przy rozstrzyganiu za pomocą dwóch ważeń, które jajka w parach są cięższe – prawie każde z nadesłanych rozwiązań zadania 3 było inne!
Pełne 3 pkt w tym miesiącu zdobyli:
Jacek Bagiński – nauczyciel matematyki z Krakowa, Krzysztof Bednarek – uczeń III LO we Wrocławiu, Kamila Bojar – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie, Daria Bumażnik – uczennica II LO w Jeleniej Górze, Krzysztof Danielak – uczeń I LO w Jeleniej Górze, Krystyna Lisiowska – redaktor z Warszawy, Piotr Mazur – urzędnik ze Złotoryi, Andrzej Piasecki – administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Skalski – student matematyki na Politechnice Wr., Wojciech Tomiczek – inżynier z Lipowej, Marzena Wąsiewicz – informatyk, a obecnie gospodyni domowa z Kajetan.
W Lidze prowadzą:
- Jacek Bagiński (21 pkt na 21 możliwych!),
- Marzena Wąsiewicz (20 pkt),
- Piotr Mazur, Andrzej Piasecki (19,5 pkt),
- Krzysztof Bednarek, Krystyna Lisiowska (19 pkt),
- Daria Bumażnik –uczennica II LO w Jeleniej Górze, Bartosz Pawliczak – student matematyki na Politechnice Wr. (18,5 pkt),
- Krzysztof Danielak, Tomasz Skalski, Piotr Wróbel – inżynier z Brwinowa (18 pkt),
- Wojciech Tomiczek (17,5 pkt).
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zad. 1.
Zad. 2. epilog (e + π + log).
Zad. 3. Przykładowe rozwiązanie: w I ważeniu na jedną szalkę położyć pisankę zieloną i czerwoną, a na drugą – zieloną i niebieską. W wypadku równowagi w II ważeniu wystarczy porównać pisanki jednego koloru (lub z jednej szalki). Jeśli równowagi w I ważeniu nie było, w II wazeniu należy położyć po jednej stronie obie zielone pisanki, a po drugiej czerwoną i niebieską (obie już ważone albo obie nieważone).
Zad. 1
W jakiej formie należy podać rozwiązanie? Załącznik do maila? PDF? JPG?
Są OK
Każda z powyższych propozycji jest do przyjęcia. Można też zrobić rysunek odręczny i przesłać jego zdjęcie lub skan.
Zmiany treści zadań
Jeżeli w pewnym momencie data ostatniej zmiany była 2014-04-01, a teraz widzę 2014-04-22, to chciałbym od razu wiedzieć, co było zmieniane. Każda zmiana dokonana w czasie obowiązywania zadań powinna być widoczna i czytelna. Nie mamy czasu by sprawdzać znak po znaku, rysunek po rysunku itp. Zadałem sobie trud i sprawdziłem - nie widzę żadnej różnicy. Proszę więc o wskazanie, co się zmieniło, a jeśli nic, to dlaczego datą ostatniej zmiany jest 2014-04-22?
Nie było zmian
Nie było zmian treści zadań po 1 kwietnia 2014.
Data
Data ostatniej modyfikacji zmieniła się na 2014-04-22, a skoro poniżej były same zadania, to logicznie myśląc coś się w nich zmieniło. Prawda? Chyba że chodziło o komentarze, ale tutaj też był 20, a potem 30 kwietnia, więc co było zmieniane 2014-04-22? Proszę o odpowiedź na pytanie: datą modyfikacji czego jest w/w data?
Data modyfikacji
Data modyfikacji 22.04.2014 oznacza, że ktoś z redakcji edytował tę podstronę. Nie musiał nic zmieniać, albo mógł dodać notatki niewidoczne dla zwykłych użytkowników.