Lingwistyczne


Redaktor działu:
Paweł Świątkowski (pawelswiatkowski(at)wp.pl)
student informatyki i filologii fińskiej UAM w Poznaniu


Wrocławski Maraton Językoznawczy (XVII)

Maratony językoznawcze organizowane były w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki od 2004 do 2019 roku (16 edycji) przez Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 2024 pojawiły się pod nazwą Maraton Językowy (z tematyk poszerzoną o literaturoznawstwo). Z roku na rok gromadzą coraz więcej uczniów zainteresowanych zmaganiem się z anglistyczno-językoznawczymi problemami.


Olimpiada Lingwistyki Matematycznej (XXIII)

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest jedynym ogólnopolskim konkursem lingwistycznym. Stanowi eliminacje do zawodów międzynarodowej olimpiady lingwistycznej, które odbywają się od 2003 roku. Polacy biorą w nich udział od II edycji. W olimpiadzie nie jest wymagana znajomość języków obcych ani wiedza z językoznawstwa. Liczy się analityczne i logiczne myślenie, umiejętność wyciągania wniosków na podstawie danych przesłanek dotyczących egzotycznych lub sztucznych języków.


XIX Wieża Babel

W 2003 roku wśród olimpiad dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pojawiła się Olimpiada Lingwistyczna i od razu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, choć lingwistyka nie jest przecież przedmiotem kształcenia szkolnego. Aby dać szansę przygotowania się do tych zawodów również młodszym uczniom, na prośbę nauczycieli FMW przygotowała konkurs "Wieża Babel".


Juvenes Translatores

To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów translatorskich dla młodzieży organizowanych przez Komisję Europejską. Zgodnie z mottem Unii Europejskiej "Zjednoczeni w różnorodności", konkurs służy propagowaniu nauki języków obcych oraz zapoznawaniu młodzieży z trudną sztuką przekładu. Zmagania konkursowe polegają na jak najlepszym przetłumaczeniu otrzymanego tekstu. Każdy uczestnik wybiera dwa spośród języków urzędowych UE - ten, z którego zamierza tłumaczyć, i ten na który chce tłumaczyć.


Grand Prix w Scrabble

Zawody Grand Prix Polskiej Federacji Scrabble odbywają się od 1998 roku. Roczny cykl turniejów składa się z 7-14 zawodów, które są lokalnymi mistrzostwami scrabble. W roku 2012 turniejów jest 11, a o ostatecznej lokacie zawodnika decyduje suma jego siedmiu najlepszych wyników. Oprócz zdobytej satysfakcji pierwsza piątka zwycięzców otrzymuje nagrody pieniężne.

Powrót na górę strony