Zad. 1. Zamieszkujące Wyspę Bajek kambuzele i wytrzopki różnią się wyłącznie tym, że pierwsze zawsze mówią prawdę, a drugie zawsze kłamią. Turysta T spędził na Wyspie sylwestra z tubylcami A, B i C. Na pytanie, czy jest kambuzelą, czy wytrzopkiem, osobnik A odpowiedział coś niezrozumiałego, ale B pospieszył z wyjaśnieniem, że A jest wytrzopkiem. Na to jednak żywiołowo zareagował C, mówiąc, że B kłamie. Co da się ustalić dzięki tej sytuacji, jeśli chodzi o przynależność gatunkową istot A, B i C?
Zad. 2. Przełóż dwie zapałki, tak by powstało pięć kwadratów.
Zad. 3. Filip, Janek, Maciek i Robert to mieszkający razem studenci matematyki. Na nowy rok postanowili przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkaniu. Z jednego pokoju trzeba było usunąć stertę niepotrzebnych kserokopii, butelkę, plakat i ubiegłoroczną gazetę, z drugiego - kolekcję puszek, stary zeszyt, pudełko po pizzy i nieaktualny plan zajęć, a z trzeciego - przepaloną żarówkę, ogryzek, zdjęcie niezbyt pięknej dziewczyny i stary kalendarz. Jednak plany chłopców skończyły się w ten sposób, że każdy wyrzucił jedną rzecz z każdego pokoju. Wiadomo, że Maciek, student, który wyrzucił ogryzek, i student, który wyniósł butelkę, to trzy różne osoby, a ten z kolegów, który wyrzucił pudełko po pizzy, nie wyrzucił ogryzka ani zdjęcia. Plakatu nie wyrzucił ani ten, który wyrzucił ogryzek, ani ten, który wyrzucił kalendarz. Ponadto, jeśli Filip wyrzuciłby pudełko po pizzy, to Janek na pewno nie wyrzuciłby ogryzka. Chłopak, który wyrzucił puszki, nie wyrzucił zdjęcia, a ten, który wyrzucił butelkę, nie wyrzucił planu zajęć. Janek nie wyrzucił zeszytu, Maciek zdjęcia, a Robert plakatu. Panowie ustalili również, że albo ten, kto wyrzucił zeszyt, wyrzucił również plakat, albo ten, który wyrzucił zdjęcie, nie wyrzucił butelki. Chłopiec, który wyrzucił zeszyt, ani Filip nie wyrzucili gazety, a student, który wyrzucił zdjęcie swojej byłej dziewczyny, nie wyrzucił planu zajęć. Kto co wyrzucił?
Maksymalną notę (3 pkt) za rozwiązania zadań styczniowych otrzymali: Adam Balawender, Daria Bumażnik, Danuta Ignaczak, Adam Krasuski, Krystyna Lisiowska, Dorota Mularczyk, Andrzej Piasecki, Jan Równicki, Tomasz Skalski, Wojciech Tomiczek i Wirginia Zdon.
W czołówce Ligi Łamigłówkowej są teraz:
-
z 12 pkt (na 12 możliwych): Adam Krasuski z Gimnazjum nr 1 w Mosinie, Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy, Dorota Mularczyk z III LO w Kaliszu, Andrzej Piasecki, administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Skalski z III LO we Wrocławiu i Wojciech Tomiczek, inżynier z Lipowej,
-
z 11,5 pkt - Daria Bumażnik z G 1 w Jeleniej Górze,
-
z 11 pkt: Wojciech Frątczak z III LO w Kaliszu i Danuta Ignaczak, studentka z Nowego Kiączyna,
-
z 10 pkt: Witold Rosiński, inżynier budownictwa z Długołęki i Jan Równicki z SP 10 w Tarnowskich Górach,
-
z 9,5 pkt - Aleksandra Polcyn z Gimnazjum Akademickiego w Toruniu,
-
z 9 pkt: Bartosz Pawliczak z LO w Górze i Andrzej Żuraw z I LO w Wieluniu,
-
z 8 pkt - Wirginia Zdon z II LO w Częstochowie.
Gratulujemy!
Zad. 1. Jeśli A jest kambuzelą, to B - wytrzopkiem, a C wówczas kambuzelą. Jeśli A jest wytrzopkiem, to B - kambuzelą, a C - wytrzopkiem. Oba te układy są możliwe w sytuacji opisanej w zadaniu.
Zad. 2. Dwoma zapałkami leżącymi na osi symetrii figury można podzielić skrajne prostokąty.
Zad. 3. Filip wyrzucił butelkę, puszki i kalendarz, Janek - gazetę, plan zajęć i ogryzek, Maciek - plakat, pudełko i żarówkę, a Robert - ksera, zeszyt i zdjęcie.
Co mówi B?
Czy w zad. 1 osobnik B mówi "A jest wytrzopkiem", czy może "A powiedział, że jest wytrzopkiem"?
Z wyjaśnieniem
"B pospieszył z wyjaśnieniem, że A jest..." oznacza, że B podaje swoje zdanie na temat A.
Zad. 3
Dopiero teraz zauważyłem, że w zad. 3 podałem inną odpowiedź niż wyżej wymieniona, aczkolwiek myślałem, że moja jest dobra, bo gdyby Filip wyrzucił ksera, zeszyt i zdjęcie, Janek - gazetę, puszki i ogryzek, Maciek - plakat, plan zajęć i żarówkę, a Robert - butelkę, pudełko i kalendarz. wszystko się zgadza, tyle, że ostatnie zdanie dotyczy za każdym razem Filipa, tj. Chłopiec, który wyrzucił zeszyt, ani Filip nie wyrzucili gazety, a student, który wyrzucił zdjęcie swojej byłej dziewczyny, nie wyrzucił planu zajęć. Mogłem rzeczywiście sprawdzić lepiej inne wyjścia. ;/
Zad. 3
Ostatnie zdanie dotyczyłoby Filipa nawet trzy razy, a użyta tam forma liczby mnogiej raczej wyklucza taką interpretację.