Zad. 1. Pan Jan wyszedł na spacer. Nagle zaczął padać deszcz. Jan nie miał ze sobą ani parasola, ani czapki. Jego ubrania były przemoczone do suchej nitki, ale na głowie nie zmókł mu nawet jeden włos. Jak to możliwe?
Zad. 2. W pudełku jest 13 kulek białych i 14 czarnych. Wybieramy losowo 2 kulki. Jeśli mają ten sam kolor, wrzucamy na ich miejsce kulkę czarną, a jeśli różne kolory - wrzucamy białą. Powtarzamy to do momentu, aż w pudełku zostanie jedna kulka (i nie da się wykonać kolejnego ruchu). Jakiego będzie koloru?
Zad. 3. Na szklanym sześcianie narysowano linię łamaną zamkniętą. Widzimy widoki tego sześcianu z przodu, z prawego boku i z góry. Odtwórz przebieg pętli na sześcianie, aby zgadzał się z trzema rzutami. Wystarczy przesłać załącznik z odręcznym szkicem lub link do rysunku w http://sketchtoy.com .
W tym miesiącu zawodnicy uzyskali następujące liczby punktów:
- 3 - Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z Krakowa, Maciej Bereza - I LO Kraków, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej UWr, Antoni Buraczewski - SP 107 Wrocław, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej PWr, Oliwia Dąbrowska - SP Żórawina, Agata Dziwok - I LO Katowice, Maja Dziwok - ?, Wiktoria Galarowicz - I LO Nowy Sącz, Michał Kępiński - Społeczne LO Żary, Daria Konefał - I LO Bolesławiec, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Matylda Mazurkiewicz - SP Żórawina, Marta Mączewska - programistka urządzeń mobilnych z Dziekanowa Leśnego, Mikołaj Pater - III LO Opole, Julia Pawicka - SP Bielany Wrocławskie, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Marek Piętak - projektant oświetlenia z Gdańska, Jakub Ptak - SP 64 Wrocław, Jarosław Rybczyński - wykładowca UŚ, Piotr Słowakiewicz - I LO Zakopane, Adam Stachelek - SP 301 Warszawa, Jacek Szajer z Wrocławia, Adrian Szumski - inżynier z Płocka, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - gospodyni domowa z Kajetan, Mateusz Winiarski - GM Dwujęzyczne Krosno, Piotr Wróbel - inżynier sprzedaży z Brwinowa, Adam Wrzesiński - terapeuta z Bielska-Białej, Maria Zagajewska - studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy,
- 2,5 - Tomasz Szczepanik - I LO Kraków,
- 2 - Dominik Bysiewicz - GM Dwujęzyczne Krosno, Nataniel Kędzierski - GA PWr Wrocław, Iwona Pustułka - I LO Kraków, Tomasz Stempniak - student informatyki PWr, Aleksandra Szostak - I LO Bolesławiec, Marta Tarnogrodzka - SP Żórawina.
Pozostali zawodnicy zdobyli 1 pkt lub mniej.
Po dwóch miesiącach w Lidze Łamigłówkowej prowadzą z 6 punktami na 6 możliwych: Jacek Bagiński, Daria Bumażnik, Antoni Buraczewski, Krzysztof Danielak, Wiktoria Galarowicz, Krystyna Lisiowska, Piotr Mazur, Mikołaj Pater, Andrzej Piasecki, Jakub Ptak, Adam Stachelek, Marzena Wąsiewicz, Piotr Wróbel. Gratulujemy!
Zad. 1. Pan Jan był łysy. Nie uznawaliśmy odpowiedzi, że pan Jan założył kaptur, bo to jest część ubrania, a ubrania mu przemokły. Za zakładanie, że miał przy sobie foliową reklamówkę lub czepek pływacki przyznawaliśmy 1/4 punktu.
Zad. 2. Kulka będzie biała, bowiem po każdej kolejce nie zmienia się parzystość liczby kul białych (albo wyjęto 2 czarne i wrzucono czarną - liczba białych się nie zmieniła, albo wyjęto różne kule w tym białą i wrzucono białą - liczba kul białych znowu się nie zmieniła, albo wreszcie wyjęto 2 białe i wrzucono czarną - liczba kul białych zmniejszyła się o 2). Ponieważ początkowa liczba kulek białych jest nieparzysta, to właśnie biała kulka musi zostać na końcu.
Zad. 3. Rozwiązanie przedstawiono na rysunku.
Pytanie o interpretację zadania nr 2
Czy poprzez stan "aż zostanie 1 kulka" należy rozumieć stan po przejściu PEŁNEGO cyklu (czyli są jakieś 2 kulki, teraz zabieramy 2 i dodajemy 1, w efekcie ZOSTAJE 1), czy też jako stan przejściowy (były 3 kulki, zabieramy 2 - i już zanim coś dorzucimy ZOSTAJE 1)?
Odpowiedź
Właściwa jest I interpretacja. Treść zadania została doprecyzowana.
Zadanie 2
Czy kulka, którą wrzucamy do pudełka, jest jedną z tych dwóch, które wyjęliśmy?
Odpowiedź
To nie ma znaczenia.