Zad. 1. W Bajdocji parlament uchwalił nowe przepisy dotyczące kart do gry (które do tej pory wyglądały standardowo). Muszą one spełniać warunek PCML/2Z/DEU, który mówi: jeśli na awersie karty jest piątka, to rewers karty musi mieć czerwone tło. Urzędnik z Najwyższej Izby Kontroli Bajdocji wyjął z pewnej talii następujące karty:
Które powinien odwrócić, aby przekonać sie, czy przepis PCML/2Z/DEU nie został złamany?
Zad. 2. Pewna firma zatrudnia siedmiu tłumaczy, aby obsługiwać kontrahentów ze wszystkich krajów, w których prowadzi działalność. W ilu co najmniej krajach ma kontrahentów, jeśli wiadomo, że do pracy musi przyjść przynajmniej czterech (dowolnych) tłumaczy, aby firma mogła się porozumieć ze wszystkimi kontrahentami. W każdym kraju, w którym firma ma kontrahentów, obowiązuje inny język.
Zad. 3. W jaki sposób ojciec i syn mogą zostać braćmi?
Spośród listopadowych łamigłówek największe trudności sprawiło zadanie 2. Poprawne odpowiedzi podało tylko kilkoro zawodników. Pozostałe zadania rozwiązali prawie wszyscy. W zadaniu 3 łamigłówkowicze wykazali się niezwykłą pomysłowością. Uznawaliśmy część odpowiedzi innych niż firmowa (np. że dziadkowie adoptują wnuka lub inne osoby adoptują nieletniego ojca z synem). Niektórzy uczestnicy sugerowali rozwiązanie sprzeczne z prawem, ale teoretycznie możliwe. Przyznawaliśmy za to 0,5 pkt.
Komplet 3 punktów zdobyli: Antoni Buraczewski - uczeń SP 107 we Wrocławiu, Krzysztof Danielak - student informatyki przemysłowej na PWr, Łukasz Jurasz - uczeń technikum w ZSM-E w Żywcu, Marcin Kucharski - student matematyki na PWr, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Tomasz Stempniak - uczeń I LO w Ostrowie Wielkopolskim, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej.
W Lidze Łamigłówkowej po dwóch miesiącach prowadzą:
- Antoni Buraczewski, Krzysztof Danielak, Marcin Kucharski, Piotr Mazur, Tomasz Stempniak, Wojciech Tomiczek (6 pkt na 6 możliwych)
- Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z Krakowa, Krzysztof Bednarek - uczeń III LO we Wrocławiu, Bartosz Czyżewski - uczeń I LO w Jeleniej Górze, Aleksandra Domagała - uczennica Gim. nr 23 we Wrocławiu, Michał Kępiński - uczeń SLO w Żarach, Dawid Kubicki - student informatyki na UJ, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Arnika Piasecka - architekt, a obecnie pracownik samorządowy z Wrocławia, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Jarosław Rybczyński - pracownik UŚ, Franciszek Stepek - uczeń Społ.Gim. w Żarach, Marzena Wąsiewicz - informatyk, a obecnie gospodyni domowa z Kajetan, Maria Woźny - uczennica SLO w Żarach, Piotr Wróbel - inżynier sprzedaży z Brwinowa (5 pkt).
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zad. 1. Urzędnik musi odwrócić dwie karty: piątkę i kartę zieloną. Zawartość drugich stron pozostałych kart nie ma wpływu na realizację warunku PCML/2Z/DEU.
Zad. 2. Firma ma kontrahentów w 35 lub 36 krajach. Każdy język jest znany co najmniej czterem tłumaczom i równocześnie żaden z języków nie musi być znany więcej niż czterem. Każda czwórka tłumaczy zna język (co najmniej jeden) nieznany pozostałym trzem. Zatem różnych języków jest co najmniej tyle, na ile sposobów można wybrać czterech z siedmiu tłumaczy (kolejność jest nieistotna): 7·6·5·4:(2·3·4). Ta odpowiedź zakłada, że język ojczysty firmy jest jednym z tych 35 języków. Jeśli język ojczysty znają wszyscy, to 35 jest liczbą zagranicznych kontrahentów, a 36 - liczbą krajów wraz z siedzibą firmy. Taka odpowiedź jest również poprawna.
Zad. 3. Obaj powinni wstąpić do zakonu.
Zadanie 2
Czy na pewno pytanie jest o "co najmniej"? Czy nie powinno być "co najwyżej"?
Odpowiedź
Treść zadania jest poprawna.