Nagrody dla nauczycieli

Data ostatniej modyfikacji:
2018-08-26
Dokument normujący: 

Ustawa z 26 I 1982 "Karta Nauczyciela", art. 49 ust. 3 (Dziennik Ustaw z 2014, poz. 191 - tekst jednolity) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDu19820030019

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 VIII 2009 w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (Dziennik Ustaw z 2009, nr 131, poz. 1078) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091311078

Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z 23 IV 2009 w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach opiekuńczo- wychowawczych prowadzonych przez Miasto http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/U70/2009/102/2112.pdf

Uchwała nr VI/47/15 Rady Miejskiej Wrocławia z 15 I 2015 zmieniająca uchwałę nr XXXIII/1125/09 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie regulaminu
przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli zatrudnionych
w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Miasto 

Projekt uchwały zmieniającej 

 

Skrót postanowień: 

Nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznaje się ze specjalnych funduszy tworzonych w budżetach organów prowadzących, w budżetach wojewodów oraz budżecie ministra. Minister określa w drodze rozporządzenia kryteria i tryb przyznawania nagród ministra, kuratora oświaty i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Przyznawane są one odpowiednio ze środków budżetu ministra i budżetów wojewodów. Organy prowadzące szkoły ustalają w drodze uchwały kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze środków budżetu organu prowadzącego, np. nagrody dyrektora, wójta, prezydenta itp. Uchwała taka ma zasięg lokalny i dotyczy szkół prowadzonych przez ten organ.

 

Nagroda kuratora oświaty i nagroda ministra

Nagroda ministra lub kuratora oświaty może być przyznana nauczycielowi, który przepracował w szkole co najmniej 2 lata i posiada wyróżniającą ocenę pracy.
Warunkiem przyznania nagrody są szczególne osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej, w tym w realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności w zakresie:

  • kształtowania najważniejszych umiejętności uczniów określonych w podstawie programowej,
  • rozwiązywania problemów o charakterze wychowawczym lub socjalnym uczniów,
  • działań innowacyjnych,
  • pracy organizacyjnej na rzecz szkoły,
  • współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym,
  • działań na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

Wniosek o przyznanie nagrody kuratora oświaty lub nagrody ministra składa dyrektor, gdy nagroda przyznawana jest nauczycielowi lub organ prowadzący szkołę w przypadku nagrody dla dyrektora szkoły.
Wnioski o przyznanie nagród ministra składane są za pośrednictwem właściwego kuratora oświaty bądź organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Zgodnie z procedurami Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (patrz tutaj i tutaj) wnioski należy składać od 1 Ido 31 III każdego roku. Wnioski złożone po upływie wskazanego terminu są pozostawione bez rozpoznania.

Minister, kurator oświaty i organ sprawujący nadzór pedagogiczny powołują komisje do spraw nagród, które opiniują wnioski o przyznanie nagród odpowiednio ministra, kuratora oświaty oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Wzór wniosku należy pobrać ze strony kuratorium , wnioski sporządzone na innych drukach będą pozostawione bez rozpoznania. Do wniosku należy dołączyć:

  • opinię rady pedagogicznej,
  • zgodę na przetwarzanie i publikację danych osobowych.

Wzór wniosku i innych dokumentów można pobrać ze strony kuratorium. Wnioski sporządzone na innych drukach będą pozostawione bez rozpoznania. Oprócz wersji papierowej należy przesłać elektronicznie dane kandydatów do nagrody poprzez wypełnienie formularza w internecie.

Nagrody są przyznawane w terminie do 14 X każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciel, któremu została przyznana nagroda, otrzymuje dyplom, którego odpis włącza się do jego akt osobowych.

 

Nagroda prezydenta i nagroda dyrektora

Poniższy opis dotyczy nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez miasto Wrocław. Nagrodę dyrektora lub nagrodę prezydenta może otrzymać nauczyciel po przepracowaniu w szkole co najmniej roku. Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W
uzasadnionych przypadkach dyrektor za zgodą prezydenta miasta może przyznać
nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

Nagrody dyrektora przyznawane są nauczycielom za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, w szczególności za:

  • przygotowanie uczniów do udziału w konkursach, olimpiadach, współzawodnictwie sportowym,
  • pracę z uczniami o specyficznych potrzebach edukacyjno -wychowawczych,
  • wdrażanie innowacji lub eksperymentów pedagogicznych oraz programów własnych,
  • różnorodność pracy opiekuńczo-wychowawczej,
  • aktywny udział w akcjach promujących szkołę,
  • rozwój zawodowy nauczyciela i podnoszenie kwalifikacji mające wpływ na podnoszenie jakości pracy szkoły,
  • inne ważne dla szkoły działania i osiągnięcia.

Kandydata do nagrody prezydenta zgłasza dyrektor szkoły po uzyskaniu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły.

Wniosek o przyznanie nagrody składa się w terminie do 30 VI każdego roku.
Nagrody prezydenta przyznawane są nauczycielom za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w szczególności za:

  • znaczące osiągnięcia w dydaktyce i wychowaniu,
  • prowadzenie nauczania z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjno-wychowawczych,
  • opracowanie i realizację własnych programów nauczania i wychowania, w tym wdrażanie innowacji i eksperymentów pedagogicznych,
  • stosowanie aktywnych i aktywizujących metod nauczania oraz nowych systemów oceniania,
  • prowadzenie zajęć pozalekcyjnych oraz przedsięwzięć i uroczystości szkolnych,
  • osiąganie efektów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tym za opiekę nad samorządem uczniowskim i współpracę ze środowiskiem lokalnym.

 

Powrót na górę strony