marzec 2022

Data ostatniej modyfikacji:
2022-04-17

Zad. 1. Data 22.02.2022 po pominięciu kropek tworzy liczbę palindromiczną (czyta się ją tak samo od przodu i od tyłu). Kiedy wypada następna data palindromiczna? A kiedy wypadła poprzednia?

 

 

Zad. 2. W Tłusty Czwartek nauczycielka matematyki przyniosła do klasy pudełko mini pączków. Nikt nie mógł się im oprzeć. Antek - klasowy łasuch - zjadł ich dziesiątą część. Wiesiek zjadł o dwa pączki mniej od Antka. Kazik tak samo. Sześcioro uczniów zjadło po 3 pączki, a Ania i jej dwie koleżanki zjadły po dwa. Połowa obecnych w klasie uczniów unika węglowodanów i ci zjedli tylko po jednym pączku. Gdy nauczycielka zjadła czwartego pączka, a w pudle została czwarta część tego, co było na początku, zapytała nagle, ile ich właściwie było. Czy już wiesz?

 

 

Zad. 3. Jaka liczba stoi na szczycie piramidy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki: 

W tym miesiącu punkty otrzymują:

  • 3 pkt - Daria Bumażnik - chemik z Piechowic, Agata Centkowska - informatyk z Biela, Elżbieta Grzechnik - emerytowana nauczycielka matematyki z Radomia, Małgorzata Konarska - nauczycielka matematyki z Ostrzeszowa, Monika Kosek - gospodyni domowa z Wrocławia, Joanna Koścień - nauczycielka z Piekar Śl, Sylwia Krajewska - księgowa z Piły, Agata Leśnicka z Gdańska, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Wojciech Mura - student matematyki na UJ, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej, Michał Węgrzyn - ALO PWr, Igor Wojtasik I LO Jelenia Góra,
  • 2,75 pkt - Emilia Stadnicka I LO Kraków,
  • 2,5 pkt - Bogusz Boliński I LO Kraków, Janusz Wieczorek - emerytowany nauczyciel matematyki z Sandomierza,
  • 2 pkt - Edward Nowicki - informatyk z Poznania, Bartosz Tłok - nauczyciel z Mikołowa.

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Poprzednia data palindromiczna to 12.02.2021, a następna to 03.02.2030.

Zad. 2. Pączków było 80. Jest to rozwiązanie równania x – (0,1x+2·(0,1x–2)+18+6+12+4) = 0,25x.

Zad. 3. Każda liczba w kratce jest sumą liczb z kratek stykających się z nią od dołu. Na szczycie stoi 764.

 

Powrót na górę strony