Od stycznia 2014 zadania Ligi Łamigłówkowej należy wysyłać na adres mejlowy jpolechonska@wp.pl. Adres pocztowy pozostaje bez zmian.
Zad. 1. Z poniższych zdań wybierz jak najliczniejszy zestaw zdań niesprzecznych.
a) Jestem mądry.
b) Mam pecha.
c) Mam szczęście, ale jestem głupi.
d) Jeśli jestem mądry, to mam pecha.
e) Jestem mądry wtedy i tylko wtedy, gdy mam szczęście.
f) Albo jestem mądry, albo mam szczęście, ale nie jedno i drugie.
Zad. 2. Wieżowce na osiedlu są ustawione w kwadrat 5×5. W każdej kolumnie i w każdym wierszu występują bloki o wszystkich wysokościach od 1 do 5 pięter. Liczby na obwodzie diagramu informują, ile bloków widać z tego miejsca, patrząc wzdłuż rzędu lub kolumny. Odtwórz wysokości poszczególnych bloków na osiedlu. W odpowiedzi należy podać liczby wierszami.
Zad. 3. Przewoźnik utrzymuje komunikację pomiędzy wyspą Kastello a stałym lądem. Promy z wyspy na ląd odchodzą od 8 do 20 co 2 godziny. O tych samych porach odpływają promy z lądu na wyspę. Podróż w każdą stronę trwa 5 godzin, a załadunek pasażerów - 15 minut. Jaką najmniejszą liczbę promów przewoźnik musi przeznaczyć do obsługi tej linii?
Lutowe zadania okazały się łatwe, większość rozwiązań była bezbłędna i aż 23 Łamigłówkowiczów otrzymało 3 punkty. Najsłabiej wypadło zadanie 1, za które uczestnicy otrzymywali 0,5 pkt, gdy podali dwa wybory w tym jeden nieprawdziwy, albo dobrze wybrany zestaw 3 zdań.
Komplet punktów zdobyli: Jacek Bagiński - nauczyciel matematyki z I LO w Krakowie, Wiktor Baranowski - uczeń GM 2 w Bolesławcu, Mieszko Baszczak - uczeń SP 301 w Warszawie, Krzysztof Bednarek - uczeń III LO we Wrocławiu, Kamila Bojar - uczennica ZSP w Szprotawie, Daria Bumażnik - uczennica II LO w Jeleniej Górze, Krzysztof Danielak - uczeń I LO w Jeleniej Górze, Piotr Mazur - urzędnik ze Złotoryi, Marek Mieniek - uczeń GM 2 w Bolesławcu, Tomasz Michalec - uczeń I LO w Krakowie, ktorego serdecznie witamy wśrod uczestników Ligi Łamigłówkowej, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Bartosz Pawliczak - student matematyki na PWr, Jarosław Rybczyński - pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, którego serdecznie witamy wśród uczestników Ligi Łamigłowkowej, Mateusz Rzepecki - uczeń GM 14 we Wrocławiu, Tomasz Skalski - student matematyki na PWr, Tomasz Stempniak - uczeń I LO w Ostrowie Wielkopolskim, Janusz Szopka - informatyk z Wrocławia, Jakub Tasiemski - uczeń I LO w Krakowie, Wojciech Tobiś - student automatyki i robotyki na AGH, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej, Marzena Wąsiewicz - informatyk, a obecnie gospodyni domowa z Kajetan, Piotr Wróbel - inżynier z Brwinowa i Adam Wrzesiński - pracownik kancelaryjny z Bielska-Białej.
W Lidze Łamigłówkowej prowadzą:
- Jacek Bagiński (15 pkt. na 15 możliwych!),
- Marzena Wąsiewicz i Piotr Wróbel (14 pkt),
- Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy, Piotr Mazur i Bartosz Pawliczak (13,5 pkt.),
- Krystyna Lisiowska, Krzysztof Bednarek, Wojciech Tobiś i Tomasz Skalski (13 pkt.)
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zad. 1. W zestawie są najwyżej cztery zdania niesprzeczne: abdf lub bdef (wystarczyło podać jeden z nich). Niesprzeczność drugiego zestawu wynika z faktu, że implikacja w zdaniu d jest prawdziwa, gdy jej poprzednik jest fałszywy (jestem głupi), a drugi prawdziwy (mam pecha).
Zad. 2. Kluczem do rozwiązania zadania jest zauważenie, że w czwartym wierszu bloki muszą być ustawione od najniższego do najwyższego.
Zad. 3. Wystarczy 6 promów: 3 promy zaczynają kurs z wyspy (W), a 3 z lądu (L). Ich rozkład jazdy wygląda następująco: 8W-14L-20W, 10W-16L, 12W-20L, 8L-14W-20L, 10L-16W, 12L-18W.