czerwiec 2021

Zad. 1. Rozwiąż rebus.

 

 

Zad. 2. Podziel diagram wzdłuż linii kratek na wielokątne działki tak, aby każda zawierała tylko jedno kółko stanowiące jej środek symetrii.

 

 

Zad. 3. Barman miał dwie jednakowe butelki z winem białym i czerwonym. W każdej było tyle samo wina. Napełnił kieliszek winem białym i wlał do butelki z winem czerwonym. Zamieszał zawartość tej butelki, napełnił nią kieliszek i przelał do butelki z winem białym. Czy po tej operacji jest więcej wina białego w czerwonym, czy czerwonego w białym? Odpowiedź krótko uzasadnij.

 

Wyniki: 

Punkty w czerwcu zdobyli:

  • 3 - Michał Węgrzyn ALO PWr, Igor Wojtun I LO Głogów,
  • 2,75 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy,
  • 2,5 - Katarzyna Bęben I LO Kraków, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej,
  • 1,5 - Bogusz Boliński I LO Kraków, Filip Derejski I LO Kraków,
  • 1 - Krzysztof Danielak - student data science na UE we Wrocławiu,
  • 0,5 - Agnieszka Klich - informatyk z Wrocławia.

Gratulujemy wytrwałości!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Wkrótce wakacje (w K rot ' CE w A KA C je).

Zad. 2. Rozwiązanie przedstawia rysunek.

 

Zad. 3. Po tej operacji jest tyle samo wina białego w czerwonym co czerwonego w białym.

Uzasadnienie 1. Wino czerwone zajęło w butelce białej puste miejsce po wybranym z niej winie białym, zatem było go dokładnie tyle, ile białego ostatecznie ubyło (i znalazło się w butelce czerwonej).

Uzasadnienie 2. Niech kieliszek ma pojemność K. Po przelaniu wina białego do czerwonego w butelce czerwonej jest K wina białego. Niech po zamieszaniu i zaczerpnięciu w kieliszku będzie X wina białego. Oznacza to, że w butelce czerwonej zostało KX wina białego, a w kieliszku jest KX wina czerwonego, które trafia do butelki białej.

 

Powrót na górę strony