Zad. 1. Rozwiąż rebus.
Zad. 2. Podziel diagram wzdłuż linii kratek na wielokątne działki tak, aby każda zawierała tylko jedno kółko stanowiące jej środek symetrii.
Zad. 3. Barman miał dwie jednakowe butelki z winem białym i czerwonym. W każdej było tyle samo wina. Napełnił kieliszek winem białym i wlał do butelki z winem czerwonym. Zamieszał zawartość tej butelki, napełnił nią kieliszek i przelał do butelki z winem białym. Czy po tej operacji jest więcej wina białego w czerwonym, czy czerwonego w białym? Odpowiedź krótko uzasadnij.
Punkty w czerwcu zdobyli:
- 3 - Michał Węgrzyn ALO PWr, Igor Wojtun I LO Głogów,
- 2,75 - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy,
- 2,5 - Katarzyna Bęben I LO Kraków, Daria Bumażnik - studentka chemii i toksykologii sądowej na UWr, Piotr Mazur - specjalista systemów ERP ze Złotoryi, Tomasz Tomiczek - nauczyciel z Lipowej,
- 1,5 - Bogusz Boliński I LO Kraków, Filip Derejski I LO Kraków,
- 1 - Krzysztof Danielak - student data science na UE we Wrocławiu,
- 0,5 - Agnieszka Klich - informatyk z Wrocławia.
Gratulujemy wytrwałości!
Zad. 1. Wkrótce wakacje (w K rot ' CE w A KA C je).
Zad. 2. Rozwiązanie przedstawia rysunek.
Zad. 3. Po tej operacji jest tyle samo wina białego w czerwonym co czerwonego w białym.
Uzasadnienie 1. Wino czerwone zajęło w butelce białej puste miejsce po wybranym z niej winie białym, zatem było go dokładnie tyle, ile białego ostatecznie ubyło (i znalazło się w butelce czerwonej).
Uzasadnienie 2. Niech kieliszek ma pojemność K. Po przelaniu wina białego do czerwonego w butelce czerwonej jest K wina białego. Niech po zamieszaniu i zaczerpnięciu w kieliszku będzie X wina białego. Oznacza to, że w butelce czerwonej zostało K–X wina białego, a w kieliszku jest K–X wina czerwonego, które trafia do butelki białej.